Rektör Alma, ALUM Laboratuvarında İncelemelerde Bulundu

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezini (ALUM) ziyaret etti.

Yapılan ziyarette Rektör Alma, ALUM bünyesindeki çalışmaları incelerken ayrıca üniversitemize kazandırılan Preparatif HPLC cihazının kurulumu ve çalışma prensibine ilişkin konularda ALUM Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salih Nas ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Harbi Çalımlı’dan bilgi aldı.

Cihaz ile ilgili bilgi veren ALUM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salih Nas, Preparatif HPLC cihazının, bileşiklerin izolasyonu ve saflaştırılması için kullanıldığını belirtti. Ayrıca preparatif sistemde  analiz edilen materyalin yüksek saflıkta elde edilebilmekte olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salih Nas, “Bu yöntemde kolon kapasitesi ve mobil faz akış hızı artırılmakta, sisteme yüksek miktarda numune yüklenmekte,  bu sayede bol miktarda analit saflaştırılabilmektedir. Ancak sıvı-sıvı ekstraksiyonuna göre daha pahalı ve zor olan bu yöntem,  diğer yöntemlerle yüksek verim alınamayan maddelerin saflaştırılmasında daha kullanışlı olmaktadır.” dedi.

Ziyaret sonunda ise Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salih Nas ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Harbi Çalımlı, değerli cihazı Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALUM) bünyesine alınmasına vesile olan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Prof. Dr. İbrahim Demirtaş’a ALUM'da çalışan bütün arkadaşlarımız adına teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

  • Yayımlama Tarihi: 05 Ağustos,2022
Görüntülenme Sayısı: 9